EMM logo loader

Anna Wandtke-Wypych - warsztaty budowania kariery muzyka

Anna Wandtke-Wypych – skrzypaczka, solistka, kameralistka. W 2018 roku uzyskała tytuł doktora habilitowanego w Akademii Muzycznej w Gdańsku, gdzie jako adiunkt prowadzi swoją klasę skrzypiec. Jest absolwentką Akadmii Muzycznej im. S. Moniuszki w Gdańsku (klasa prof. Krystyny Jureckiej) oraz Hochschule Fur Musik w Mannheim (klasa prof. Waleriego Gradowa).

Jako solistka występowała z wieloma orkiestrami w kraju i zagranicą (Sinfonia Varsovia, Elbląska Orkiestra Kameralna, Sinfonia Iuventus, Polska Orkiestra Kameralna, Filharmonia Bałtycka w Gdańsku, Filharmonia Podkarpacka w Rzeszowie, Filharmonia Warmińsko-Mazurska w Olsztynie, Filharmonia Gorzowska, Sinfonietta Cracovia, Filharmonia Kaliska itp). Koncertuje grając recitale na całym świecie.

Jako muzyk – kameralista, współpracowała z SWR Rundfunkorchester Kaiserslautern, gdzie nagrywała dla niemieckiej rozgłośni radiowej SWR 2. Była członkiem Międzynarodowej UBS Verbier Festival Orchestra, pod dyrekcją James’a Levine’a, gdzie współpracowała z takimi artystami jak: James Levine, Kurt Masur, Paavo Jarvi, Chick Corea, Gidon Kremer, Vadim Repin, Mscislaw Rostropowicz, Evgeny Kissin, Maxim Vengerov, Nigel Kennedy oraz innymi, którzy związani są z wytwórnią płytową „Deutsche Gramophon”, a której szef - Martin Engstroem jest naczelnym dyrektorem Verbier Festival.

Była również członkiem międzynarodowej orkiestry kameralnej Maxima Vengerova. Zespół ten współpracował z wytwórnią EMI. Efektem tej współpracy jest płyta z koncertami skrzypcowymi Wolfganga Amadeusza Mozarta. Anna Wandtke jest członkiem Ensemble de Narol Tytusa Wojnowicza. Jest współzałożycielką oraz członkiem zespołu The New Art Ensemble, który w przeciągu kilkuletniej działalności dał się poznać publiczności większości filharmonii w Polsce i otrzymuje największe uznanie podczas muzycznych festiwali w kraju i za granica.

Anna Wandtke to skrzypaczka, o niezwykle wyrazistej osobowości muzycznej. Jej grę charakteryzuje ogromna wrażliwość muzyczna, głęboka ekspresja wyrazu. Dzięki wyjątkowemu podejściu do brzmienia insrumentu oraz błyskotliwej, wirtuozowskiej technice Artystka z imponującą swobodą realizuje idee muzyczne, prowadząc słuchacza poprzez płynną narrację muzyczną w świat wyjątkowych dźwięków z kręgu nie tylko muzyki klasycznej, ale i nierzadko fuzji  z jazzem, flamenco, muzyką world.

Jest laureatką licznych konkursów skrzypcowych oraz kameralnych w kraju i za granicą. Była stypendystką Ministra Kultury oraz Prezydenta Miasta Gdańska. Kilkukrotnie nominowana do Nagród „Czerwonej Róży”. Laureatka Nagrody dla Młodych Twórców w Gdańsku, Stypendystka „DAAD” w Niemczech.

W roku 2016 Artystka wydała swą debiutancką płytę „VIOLIN SOUL” (DUX), w której gościnnie wystąpił sam Roby Lakatos - wybitny wirtuoz skrzypiec.  Wystąpili również członkowie The New Art Ensemble  (Grzegorz Lalek, Agata Słowikowska, Igor Kabalewski, Tomasz Błaszczak, Sebastian Wypych), Mirosław Feldgebel oraz Agnieszka Panasiuk. Płyta zdobyła serca krytyki oraz szerokiej rzeszy publiczności w Polsce i za granicą. W roku 2018 Anna Wandtke wydała kolejny album „WANDTKE PLAYS POLISH” (REQUIEM RECORDS), na którym wspólnie z wybitnym kontrabasistą - Sebastianem Wypychem oraz znakomitymi pianistami: Mirosławem Feldgeblem oraz Pawłem Sommerem wykonuje dzieła: K. Szymanowskiego, K. Pendereckiego, G. Bacewicz, W. Lutosławskiego T. Paciorkiewicza.
Rok 2020 przyniósł wydanie kolejnej płyty „Avarp -  Prologue” , gdzie Anna Wandtke wykonuje wraz z Agnieszka Panasiuk oraz Pawłem Panasiukiem utwory kameralne kompozytorów islandzkich.

Artystka jest wykładowcą Akademii Muzycznej w Gdańsku oraz udziela licznych konsultacji z uczniami z całej Polski oraz spoza jej granic. Jej uczniowie oraz studenci zdobywają liczne nagrody na czołowych konkursach krajowych i międzynarodowych.

W roku 2021 Anna Wandtke otrzymała certyfikat coacha Coachwise Essentials ICF ACC. Swoją pasję mentoringu i coachingu motywującego realizuje podczas licznych warsztatów mentalnych dla artystów, w wyższych uczelniach artystycznych, szkołach muzycznych oraz z indywidualnymi klientami.

Działalność pedagogiczna Anny Wandtke opiera się nie tylko na lekcjach indywidualnych - student / nauczyciel, ale i edukacji interdyscyplinarnej. Artystka zaprasza studentów swojej klasy do cyklicznych zajęć „Czas na sztukę - Time For Ar”, podczas których w ramach danej epoki, studenci wspólne z Anną Wandtke słuchają muzyki, oglądają i komentują sztukę malarstwa, architektury, czytają, analizują literaturę oraz rozmawiają o stylistyce kompozytorskiej. Niewątpliwą wartością tych spotkań jest twórcza inspiracja i motywacja studentów, pozytywnie wpływająca na holistyczne, wielowarstwowe postrzeganie przez nich muzyki, stylu, epoki. Poza tym, w ramach „Time For Art”, prowadzonych przez Annę Wandtke, jej studenci uczestniczą w indywidualnych i grupowych wykładach oraz praktycznych ćwiczeniach dotyczących rozwoju zawodowego, walki z tremą, planowania drogi artystycznej, wyznaczania celu zawodowego i budowania marki artysty. Sama Anna Wandtke twierdzi, iż to studenci są jej motorem do działania i od nich czerpie inspiracje do twórczych i kreatywnych pomysłów muzycznej edukacji.

Skrzypaczka udziela się również, jako pedagog podczas warsztatów, kursów muzycznych w całej Polsce poza granicami.

Anna Wandtke zapraszana jest do członkostwa w jury konkursów skrzypcowych, kameralnych, a nawet lutniczych.

Jako muzyk, prowadzi bardzo aktywna działalność kulturalną, biorąc udział w licznych przedsięwzięciach artystycznych w kraju i za granicą.  Artystka jest założycielką   i prezesem Stowarzyszenia Humana Ars Musica. Jest dyrektorem artystycznym Innowacyjnych Warsztatów Muzycznych „Art&Business Concept”, które jako jedne warsztaty na rynku polskim łączą w sobie kurs gry na instrumentach, koncerty, wykłady z intensywnym kursem planowania swojej drogi artystycznej, walki z tremą, przedsiębiorczości w kulturze. Anna Wandtke jest współorganizatorem Festiwalu "Piękny brzeg sztuki" w Warszawie. www.jolibordfestival.pl

Największym sukcesem Anny Wandtke (jak sama twierdzi) są jej dzieci. Artystka jest mamą trójki dzieci.

 

Anna Wandtke-Wypych - warsztaty budowania kariery muzyka

Aktualności

Partnerzy i sponsorzy

Strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Więcej na ten temat na Polityka prywatności