EMM logo loader

Atrakcje

Spacer po Starym Mieście to obowiązkowy punkt wizyty w Elblągu. To historyczne centrum miasta może zaskoczyć, bowiem Stare Miasto jest tak naprawdę… młode. Poza ocalałymi zabytkami większość kamienic, to efekt odbudowy prowadzonej od lat osiemdziesiątych XX wieku. Słowem kluczem dla odbudowy elbląskiej starówki stała się retrowersja.


Nowe kamienice powstają na obrysach fundamentów dawnych kamienic i nawiązują do ich kształtów. Nowe-stare kamienice przywracają klimat starówki i tworzą piękne tło dla ocalałych i wspaniale odrestaurowanych zabytków architektury.

 

DSC_0160

Znajdująca się na Starym Mieście Katedra pw. Św. Mikołaja to najważniejsza budowla sakralna miasta, a także najwyższy kościół w Polsce na prawym brzegu Wisły. Od 2015 roku turystom udostępniono punkt widokowy na wieży katedry, z którego rozpościera się przepiękny widok na panoramę miasta i okolic. Na drugim krańcu Starego Rynku znajduje się Brama Targowa – niegdyś otoczona murami obronnymi, dziś pełni rolę punktu widokowego.

 

DSC_5560

W Muzeum Archeologiczno - Historycznym w Elblągu oglądać można ciekawe eksponaty pochodzące z dwóch stanowisk archeologicznych: Starego Miasta w Elblągu i dawnej osady handlowej Truso. Prowadzone od ponad 20 lat na terenie Starego Miasta sprawiają, że z każdym rokiem zbiory muzealne powiększają się o tysiące kolejnych przedmiotów wykonanych z ceramiki, metalu, drewna, skóry, bursztynu, szkła itp. Niektóre z tych przedmiotów są ewenementami na skalę europejską jak chociażby kolekcja średniowiecznych instrumentów muzycznych, znaków pielgrzymich, tablic woskowych używanych kiedyś jako pomoc dydaktyczna

 

DSC_3666_1

Centrum Sztuki Galeria EL mieści się w dawnym kościele podominikańskim. W 2011 roku wnętrze Galerii zyskało nowoczesną, dwupoziomową szklaną emporę, na której odbywają się wystawy. Niezwykłe jest połączenie współczesnych eksponatów i szklanej empory z zabytkowym wnętrzem gotyckiej świątyni. Współczesna oferta Galerii jest bardzo różnorodna, od typowych wystaw, poprzez przedstawienia, koncerty, festiwale, aż po performance i warsztaty.

 

DSC_3641

Nietypowy wygląd Biblioteki Elbląskiej wiążę się z przeszłością obiektu, w którym mieści się ta instytucja. W dniu 15 marca 1242 roku rada miejska Elbląga i mistrz krajowy wystawili akt fundacyjny dla budynku. Pierwotnie służył on jako przytułek dla starców i chorych a następnie - jako szpital. Dawny zespół poszpitalny spłonął podczas działań wojennych w 1945 roku. W odbudowanym w latach 70. obiekcie mieści się Biblioteka Elbląska.


Biblioteka posiada jeden z bardziej cennych zbiorów starodruków. Po wojnie zostały one przewiezione do Torunia, gdzie stały się częścią zbiorów biblioteki uniwersyteckiej. W ostatnich latach cenne zbiory, stanowiące fragment dawnej Biblioteki Elbląskiej powróciły na swoje miejsce. Warto odwiedzić bibliotekę w Elblągu, by zapoznać się z ciekawymi zbiorami zgromadzonymi w Pracowni Regionalnej. Biblioteka w Elblągu znana jest także z ciekawych inicjatyw kulturalnych: spotkań, wystaw itp.

 

20804672

Zespół Państwowych Szkół Muzycznych im. Kazimierza Wiłkomirskiego w Elblągu to placówka oświatowa z ponad 60-letnią tradycją w kształceniu muzycznym. Powstała w 1952 roku, w obecnym budynku funkcjonuje od 1976 roku. W swojej bogatej historii wykształciła kilka pokoleń zawodowych muzyków. Absolwenci kontynuują edukację artystyczną na wyższych uczelniach muzycznych. Wielu z nich odnosi sukcesy występując jako soliści, kameraliści oraz członkowie renomowanych orkiestr.


W latach 2013-15 w szkole przeprowadzony był generalny remont, który obejmował odnowienie całego budynku szkolnego oraz dobudowę nowego skrzydła szkoły. W nowej części szkoły znajdują się klasy oraz nowa sala koncertowa. Również sala koncertowa zyskała bardzo wiele. Oprócz nowego wyglądu wzbogaciła się o najnowszej generacji wyposażenie nagłaśniające oraz nowoczesne studio nagrań. Od września 2012 r, funkcję dyrektora szkoły pełni pan Andrzej Korpacki.

Aktualności

Partnerzy i sponsorzy

Strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Więcej na ten temat na Polityka prywatności