-
Profesorzy II edycji Elbląg Music Masterclass
czwartek, 16 marca 2023
Drodzy muzycy, Już w najbliższy wtorek otwieramy zapisy do II edycji Elbląg Music Masterclass. Z tej okazji przedstawiamy Wam profesorów, którzy pro... więcej -
Zapisy na "Elbląg Music Masterclass" coraz bliżej!
środa, 22 lutego 2023
Już za miesiąc, a dokładnie za 28 dni otwieramy zapisy na największe kursy muzyczne w północnej Polsce. Elbląg Music Masterclass powstało z myślą o m... więcej -
Fundacja PZU partnerem Elbląg Music Masterclass
piątek, 17 lutego 2023
Do grona naszych partnerów dołączyła również Fundacja PZU. Bardzo dziękujemy za wsparcie naszego projektu. Wszystkim chętnym przypominamy także, że... więcej

EOK
Elbląska Orkiestra Kameralna została założona w 2007 roku i w ciągu przeszło 15 lat działalności stała się artystyczną wizytówką miasta i regionu. Naszym znakiem rozpoznawczym jest różnorodny repertuar, który obejmuje najwybitniejsze dzieła mistrzów baroku, klasycyzmu, romantyzmu i XX wieku, od Arcangela Corellego i Fryderyka Chopina po Witolda Lutosławskiego i Wojciecha Kilara. W programie Orkiestry znajdują się również utwory z pogranicza awangardy, jazzu i muzyki rozrywkowej. Swój repertuar realizujemy we współpracy z wybitnymi artystami polskimi i zagranicznymi.
Realizujemy szereg projektów, służących popularyzacji muzyki klasycznej i współczesnej. Jednym z najważniejszych jest Festiwal „Muzyka Polska na Żuławach” (od 2018 roku „Muzyka Polska na Warmii i Żuławach”), którego ideą jest prezentacja najsłynniejszych dzieł rodzimej kameralistyki w zabytkowych wnętrzach gotyckich kościołów. Podczas sześciu edycji (lata 2014-2019) zagrano m.in. utwory Wojciecha Kilara, Witolda Lutosławskiego, Andrzeja Panufnika, Fryderyka Chopina i Stanisława Moniuszki, a Orkiestrze towarzyszyli uznani soliści: Janusz Wawrowski, Iwona Sobotka, Szymon Komasa, zespół VOŁOSI, Marcin Wyrostek & Coloriage, Katarzyna Moś z zespołem. Nad przebiegiem koncertów czuwał natomiast maestro Marek Moś. Dotychczas w koncertach festiwalowych uczestniczyło około 18 000 słuchaczy.
Fot. Krzysztof Mystkowski
Wielokrotnie uczestniczyliśmy w projektach służących promocji polskich kompozytorów i ich dorobku artystycznego za granicą. Należy do nich program „Promocja kultury polskiej za granicą – Promesa”, dzięki któremu elbląscy muzycy koncertowali m.in. na XXV Międzynarodowym Festiwalu „Zilele Muzicii Noi” (The Days of New Music) w Kiszyniowie, XV Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Współczesnej Afekt w Tallinnie i Tartu, Międzynarodowym Festiwalu Muzyki „Autumn Tbilisi” w Tbilisi oraz na Międzynarodowym Festiwalu Dark Music Days w Reykjaviku. Natomiast program "Kulturalne pomosty" umożliwił EOK występ w ramach Festiwalu „Indian Summer in Levoca” w Lewoczy. Na przestrzeni ostatnich lat Orkiestra gościła też na najbardziej prestiżowych polskich festiwalach (Festiwal Mozartowski w Warszawie, Letni Festiwal im. Jerzego Waldorffa w Radziejowicach, Festiwal Muzyczny im. Karola Kurpińskiego).
Orkiestra prowadzi również działalność nagraniową. Dzięki nawiązaniu współpracy z Krzysztofem Herdzinem powstała płyta Krzysztof Herdzin – Concerto and Concertino, której premiera odbyła się we wrześniu 2018. Zostały na niej zarejestrowane dwa utwory z udziałem Orkiestry: Koncert podwójny na altówkę, saksofon altowy i orkiestrę symfoniczną oraz Concertino na trio stroikowe i smyczki. Album został nominowany, w dwóch kategoriach, do Fryderyków 2019: Album Roku Muzyka Współczesna oraz Najwybitniejsze Nagranie Muzyki Polskiej. Z kolei współpraca z Leszkiem Możdżerem zaowocowała zarejestrowaniem utworu (specjalnie skomponowanego dla EOK) Preludium i fuga na orkiestrę smyczkową, który znalazł się na płycie The Very Best Of Leszek Możdżer. W 2021 roku EOK wydała zaś płytę z utworami Wolfganga Amadeusza Mozarta – w ten sposób Orkiestra uczciła 230. rocznicę śmierci wiedeńskiego klasyka. Album ma unikatowy charakter z uwagi na fakt, iż zarejestrowane na nim kompozycje zostały w nowatorski sposób opracowane (w wersji na skrzypce i wiolonczelę) przez jednego z najciekawszych polskich wiolonczelistów i aranżerów młodego pokolenia, Marcina Zdunika. Ponadto, EOK ma w dorobku albumy: „Mercadante Doppler Karłowicz” (2011) oraz „Razem” (2012, nagrana we współpracy z Ryszardem Rynkowskim).
Staramy się promować polskich kompozytorów młodego pokolenia poprzez prawykonania ich dzieł. W ramach programu „Zamówienia kompozytorskie”, Orkiestra w 2017 roku po raz pierwszy wykonała dzieło Tomasza Opałki „Koncert na akordeon i orkiestrę smyczkową”. W 2018 roku odbyło się zaś prawykonanie kompozycji Nikoli Kołodziejczyka „Koncert podwójny na saksofon, bandoneon i orkiestrę smyczkową”. Ponadto, Orkiestra ma w dorobku prawykonania utworów takich twórców, jak Jerzy Maksymiuk, Mikołaj Majkusiak, Lisa Hirsch, Ghenadie Ciobanu czy Cezary Duchnowski. EOK uczestniczy również w programach, których celem jest promowanie polskich artystów młodej generacji, zarówno solistów, jak i dyrygentów – „Artysta-Rezydent” i „Dyrygent-Rezydent”.
W swojej działalności kładziemy duży nacisk na przedsięwzięcia o charakterze edukacyjnym. W ciągu przeszło dekady Orkiestra realizowała m.in. projekty: „Filharmonia/ostrożnie, wciąga!!!” - dzięki niemu elbląscy uczniowie szkół średnich mogą uczestniczyć w koncertach abonamentowych Orkiestry; „Muzyka dla ucha malucha” – cykl interaktywnych, multimedialnych widowisk dla uczniów przedszkoli i szkół podstawowych; „Klasyka dla smyka” – koncerty edukacyjne skierowane do najmłodszych widzów.
Za swą działalność artystyczną nasza Orkiestra została uhonorowana Nagrodą Prezydenta Miasta Elbląga (2008 i 2009), Nagrodą Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego (2010), otrzymaliśmy także tytuł Kreatora Kultury (2015). Orkiestra może liczyć na grono wiernych słuchaczy – w ostatnich latach w koncertach EOK uczestniczy rocznie średnio 50 tysięcy osób.